Репродуктивне здоров'я нації

Школа проти СНІДу

В Гвіздській ЗОШ І-ІІІ ст. в 2013 – 2014 н.р. вперше почав діяти факультатив «Формування здорового способу життя і профілактика ВІЛ», на основі програми «Школа проти СНІДу».

В умовах нинішньої світової тенденції стрімкого поширення ВІЛ інфекції, особливо в країнах Центральної Європи та Близького Сходу, ця проблема дуже важлива і потрібно застерегти дітей, підлітків від можливої небезпеки.

Факультатив – це практично тренінгів курс, який включає в себе 17 тренінгів, об’єднаних у 5 модулів:

  • Базова інформація про ВІЛ/СНІД/ІПСШ.
  • Рівноправні стосунки: «НІ» алкоголю і наркотикам.
  • Відповідальна поведінка: відстрочення початку статевого життя.
  • Відповідальна поведінка: «ні» насиллю і незахищеним контактам.
  • Протидія дискримінації. Підтримка людей, які живуть із ВІЛ.

Крім того проводиться попереднє і післякурсове тестування учнів та вступний тренінг. Курс розрахований на учнів старших класів, тому що використовуються уже частково одержані учнями знання під час вивчення «Основ здоров’я» в середніх класах.

Учні, учасники тренінгів, вчаться працювати в різних за кількістю групах, працювати з новим матеріалом підручника, аналізувати ситуації та історії, виступати в ролі лікарів та спеціалістів по певних питаннях, робити висновки. Для відпочинку або для переходу від одного виду діяльності до іншого проводяться руханки.

По задумці авторів проекту і з власного досвіду група для тренінгу має бути не менше 10 учнів, тоді цікавіше працювати і самим учасникам, і тренеру.

Учням подобаються такі заняття, вони відпочивають від основних предметів, про що вони висловлюють свою думку. Участь у проведенні тренінгу беруть всі учні і сильні, і слабші, і навіть ті, хто на звичайних уроках не відповідає. А тут вони висловлюють свою думку, хочуть щоб їх почули.

Цього ми і добиваємось, щоб підлітки вчились думати, висловлювати власні думки, відстоювати їх, вчились робити висновки і приймати правильні рішення.

Вчитель основ здоров’я
Гвіздської ЗОШ І-ІІІ ст. Росляк Л.Е.

 

Репродуктивне здоров'я та статеве виховання підлітків на уроках "Основ здоров'я"

Важливою складовою поняття "здоров'я" є репродуктивне здоров'я. Репродуктивне здоров'я означає можливість щасливого і безпечного статевого життя, здатність до народження дітей, можливість самостійно визначати кількість дітей у своїй сім'ї.

Особливо важливо берегти репродуктивне здоров'я на початку репродуктивного життя. Майбутній життєвий шлях людини багато в чому визначається тим, наскільки успішно пройшло її репродуктивне дозрівання, почалося статеве життя. Ранній початок статевого життя, погана інформованість про методи контрацепції, небажані вагітності - усе це завдає непоправної шкоди здоров'ю, зокрема й репродуктивному.

Репродуктивне здоров'я молоді багато в чому залежить від її власної грамотності, розуміння особливостей протікання процесів фізичного, психічного й соціального дорослішання.

Батьки - перші вихователі в житті дитини. Але не всі батьки можуть говорити з дітьми на делікатні теми. І не всі підлітки хочуть обговорювати з батьками те, що відбувається з ними в перехідному віці, особливо ті нові переживання і відносини, які вони для себе відкривають. Тому іноді сторонній фахівець або вчитель може виявитися більш бажаним джерелом інформації з деяких питань, що цікавлять підлітків, ніж власні батьки.

Значну частину часу діти проводять у школі. Саме тут у колі однолітків вони вчаться спілкуватися, дружити, сперечатися, відстоювати свою правоту. У багатьох зі школою пов'язані і перша, ще дитяча закоханість, і перше юнацьке кохання. Тут перед очима вчителів і одне одного вони дорослішають, стають дівчатами та юнаками, шукають і знаходять відповіді на різноманітні питання, пробують і експериментують, формують звички, погляди і переконання, які візьмуть з собою у доросле життя.

 

Профілактика репродуктивного здоров’я молоді

Репродуктивне здоров’я є однією із складових поняття «здоров’я». Репродуктивне здоров’я – це стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність захворювань репродуктивної системи, порушення її функцій або процесів у ній. Поняття „репродуктивне здоров’я” означає, що люди можуть мати безпечне статеве життя, яке дає задоволення, і що люди мають можливість відтворювати себе, вони вільні приймати рішення про те, чи робити це, коли робити і як часто. Це включає також право жінок і чоловіків бути поінформованими і мати доступ до безпечних, ефективних, доступних і прийнятних методів планування сім’ї на власний вибір, а також інших методів регулювання дітонародження, які не суперечать закону; право мати доступ до відповідних послуг у сфері охорони здоров’я, які дозволили б жінкам успішно пройти через етап вагітності та пологів і дали б подружнім парам найкращий шанс мати здорову дитину.

Складовою репродуктивного здоров’я є сексуальне здоров’я:

Сексуальне здоров’я – це стан, що дозволяє людині повною мірою відчувати сексуальний потяг і реалізовувати його, одержуючи при цьому задоволення, без нанесення психологічної, фізичної та соціальної шкоди своєму здоров’ю та здоров’ю партнера. До системи охорони репродуктивного здоров’я належить сукупність профілактичних, лікувальних і реабілітаційних заходів, що спрямовані на вирішення проблем, пов’язаних з репродуктивним здоров’ям. Ці заходи спрямовані на підтримку та сприяють благополуччю родини або окремої людини:

  • попередження раннього початку статевого життя;K
  • профілактика незапланованої вагітності;
  • надання інформації про планування сім’ї;
  • профілактика ІППСШ, ВІЛ;
  • профілактика наркоманії, алкоголізму, паління.

Треба зауважити, що Міжнародною федерацією планування сім’ї на основі рішень Міжнародної конференції з народонаселення та розвитку (Каїр, 1994 р.) та Четвертої всесвітньої конференції з питань становища жінок (Пекін, 1995 р.) розроблено статут про статеві та репродуктивні права.

 

Рубрики для батьків, дітей та молоді

серпень 2018 вересень 2018 жовтень 2018
По Ві Се Че П' Су Не
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Вхід

На даний момент 16 гостей на сайті