Запобігання і подолання наслідків насильства в сім'ї

Сьогодні дуже часто ми чуємо про те, що насильства в сім’ї не повинно бути. Проте також часто ми чуємо про випадки скоєння насильства чоловіка над жінкою, батьків над дітьми. Найприкріше те, що рамки сімейного насильства виходять за межі дому – і розширюють їх діти, які потерпають від насильства в сім’ї, скоюючи жорстокі вчинки по відношенню до своїх однолітків.

Що таке сімейне насильство? Ідеальна сім’я уявляється ледь не раєм, в якому можна сховатися від усіх небезпек незнайомого світу. Проте для багатьох сімей реальністю є постійні випадки насильства, а рідний будинок стає небезпечнішим, ніж вулиця. Вірогідність отримати травму від близької людини, іноді набагато вища, ніж від незнайомця. Дуже багато людей стикаються з тим, що удома, за закритими дверима, їх чекає: приниження; ізоляція від друзів і родичів; реальні фізичні ушкодження або загроза їх отримання.

Все описане вище – це приклади домашнього насильства, яке включає насильство з боку друга, партнера, жорстоке поводження з дітьми. Сімейне насильство представлене як фізичними і сексуальними образами, так і психологічним тиском.

Насильство в сім’ї – універсальна проблема та одне з найбільш поширених зловживань правами людини в світі.

Сімейне насильство – це ситуації, що постійно повторюються, коли один з членів сім’ї контролює або намагається повністю підпорядкувати іншого. Сімейне насильство є наслідком мінливого розуміння того, що таке влада, яке веде до спричинення психологічного, соціального, економічного, сексуального або фізичного збитку одному або декільком членам сім’ї.

Існує ціла низка закономірностей, які описують проблему сімейного насильства, яке зустрічається в соціальних групах різного рівня доходів, освіти, релігійних поглядів. Зокрема:

 • присутність у стосунках одного виду насильства підвищує вірогідність прояву інших форм сімейного насильства;
 • імейне насильство у всіх його формах включає елементи контролю і придушення з боку того, хто його здійснює.

В той же час сімейне насильство неоднорідне і може бути розділено на цілий ряд специфічних категорій: жорстоке поводження з дітьми з боку батьків, бабусь і дідусів. Поняття « Жорстоке поводження » включає фізичне насильство, а також психологічно негативний вплив, що може проявлятися, наприклад, у ігноруванні дитини або залученні до насильства між батьками. Дитина не повинна спостерігати акти насильства, у цьому ж ряду знаходиться ситуація, коли дитина постійно спостерігає за насильницькими відносинами між батьками, хоча сама і не є безпосередньою їх жертвою.

Насильство відносно членів сім’ї з обмеженими фізичними і психічними можливостями, може виглядати як ігнорування їхніх життєвих потреб, створення умов, що перешкоджають їхній повноцінний розвиток, ізоляцію від інших людей.

Хочеться наголосити, що діти – це наше майбутнє, діти – це наша радість, діти – це наша гордість. Наше основне завдання – робити життя дітей прекрасним, безтурботним, безхмарним. Ми не повинні позбавляти дитину найпрекраснішого періоду в її житті – дитинства. Побороти насильство в сім’ї можна, але ми не зможемо цього зробити, поки не змінимося самі, доки не змінимо свого ставлення до цього явища. Давайте спільно скажемо насильству «НІ»!

А особливо – насильству над дітьми.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЯМ, КЛАСНИМ КЕРІВНИКАМ, БАТЬКАМ ЩОДО ЗАХИСТУ ДІТЕЙ ВІД НАСИЛЬСТВА ТА ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ

Насильство – застосування сили, як вияву своєї волі відносно інших. Насильство обмежує можливості дій на власний розсуд того, на кого спрямоване. Відповідно до характеру здійснення і форм вияву розрізняють насильство інституційне, фізичне, психологічне, інтелектуальне, мовне, символічне, а за смисловим навантаженням – ігрове, реактивне, компенсаторне, фрустраційне й функціональне.

Насильство можна визначити, як дію або бездіяльність однієї людини на іншу, що завдає шкоди здоров’ю як фізичному, так і психологічному, принижує почуття честі та гідності.

Насильство можна визначити, як фізичну, психологічну, сексуальну або іншу дію чи комбінацію цих дій однієї особи на іншу.

Жорстоке поводження з дітьми – проблема кожної свідомої особистості.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЯМ, КЛАСНИМ КЕРІВНИКАМ, ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ПРОЯВІВ НАСИЛЛЯ В ШКОЛІ

 • Вчителі повинні створити таку соціальну атмосферу підтримки та позитивного ставлення до всіх, у якій агресивність та знущання неприйнятні для більшості.
 • Педагоги повинні переглянути свої власні погляди на міжособистісну поведінку, тому що більшість вчителів та батьків радять дітям не скаржитися й вирішувати свої проблеми самостійно.
 • Постійно працювати над створенням єдиного класного колективу та доброзичливої атмосфери в класі.
 • Необхідно привчати дітей до того, що не соромно розповісти дорослим про неподобства і знущання.
 • Педагогам слід усвідомити, що багато знущань відбувається поза полем зору вчителів та батьків, і що багато жертв знущань не хочуть повідомляти дорослих про свої проблеми.
 • Класний керівник повинен створити добрі канали спілкування між вчителями і батьками.
 • Врахувати індивідуальні особливості кожної дитини, а також специфіку її родинної та шкільної ситуації.
 • Знайти коректні заходи включення дитини – жертви у життя кожного колективу.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ, ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ НАСИЛЬСТВА

 • Будьте прикладом для своєї дитини.
 • Підтримуйте сімейний розклад дитини.
 • Давайте настанови, а не покарання.
 • Приділяйте дитині свій час і увагу.
 • Визнавайте право її на особисте життя.
 • Будьте позитивними.
 • Слідкуйте за дитиною.
 • Частіше спілкуйтеся з дитиною.
 • Виявляйте зацікавлення її справами.
 • Намагайтеся частіше відвідувати школу, в якій навчається дитина.
 • Спостерігайте за манерою спілкування своєї дитини.
 • Довіряйте дітям.
 • Поговоріть з дитиною про небезпечність спілкування з особами з асоціальною поведінкою.
 • Заохочуйте бажання дитини говорити з вами про свої страхи.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО В СІМ’Ї ДИТИНА ПІЗНАЄ, ЯК ВЗАЄМОДІЯТИ З ІНШИМИ ЛЮДЬМИ, ЯК СТАВИТИСЯ ДО СЕБЕ І ДО ОТОЧЕННЯ, ЯК УПОРАТИСЯ З ТРУДНОЩАМИ І ЗА ВЕЛИКИМ РАХУНКОМ, ЩО ТАКЕ ЖИТТЯ. СІМ’Я ДЛЯ ДИТИНИ Є ПЕРШИМ УНІВЕРСИТЕТОМ ЖИТТЯ. ХАЙ ВАША СІМ’Я БУДЕ ВЗІРЦЕМ ДОБРОТИ Й ЛЮБОВІ.

Соціальний педагог
Ланчинської ЗОШ І – ІІ ступенів
Чорнищук Марія Василівна

 

Рубрики для батьків, дітей та молоді

вересень 2018 жовтень 2018 листопад 2018
По Ві Се Че П' Су Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Вхід

На даний момент 22 гостей на сайті